poniedziałek, 16 lipca 2012

Sportowe loga

Za nami finał Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego - to dobra okazja, by przyjrzeć się polskim i zagranicznym logotypom sportowym.

Logosy czołowych polskich drużyn PLFA wyglądają tak:











Dla porównania, przykłady logosów "zachodnich".
Projekty Vona Glitschki:








Projekty agencji RARE:











Projekty Frasera Davidsona:












czwartek, 28 czerwca 2012

Logo Kamienia Krajeńskiego plagiatem

Kamień Krajeński ma problem. Zgodnie z obowiązującym wśród samorządowców trendem miasto ogłosiło konkurs na logo. W maju tego roku wyłoniono zwycięzcę - logo autorstwa Pani Moniki Turskiej z Krakowa. Sęk w tym, że Pani Monika projektując logo bardzo mocno zainspirowała się logiem stworzonym przez Vona Glitschkę dla jednego z hrabstw w stanie Ohio.



Choć oba projekty nie są identyczne, w moim przekonaniu plagiat jest oczywisty. O skrajnym podobieństwie obu prac poinformowałem tydzień temu Urząd Miasta w Kamieniu Krajeńskim - nie otrzymałem do tej pory odpowiedzi i ciekaw jestem, jak się sprawa rozwinie.

Więcej na temat oryginalnego projektu Vona Glitschki tutaj





poniedziałek, 18 czerwca 2012

Identyfikacja wizualna polskich parków narodowych

Koncepcja brandingu miejsc zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, również w Polsce.Wydaje mi się, że jej zastosowanie szczególnie przydałoby się polskim parkom narodowym - wystarczy spojrzeć na archaiczne strony internetowe parków (tak pod względem zawartości merytorycznej i rozmieszczenia treści jak i warstwy wizualnej). A przecież mamy się czym pochwalić!

Zacząłem się też zastanawiać, że fajnie by było mieć jeden spójny system identyfikacji wizualnej polskich parków, z jednej strony wykorzystujący podobne motywy, z drugiej strony pozwalający na elastyczność - czyli 23 systemy poszczególnych parków pod wspólnym parasolem.

No i w ramach ćwiczenia praktycznego zrobiłem przymiarkę do dwóch parków: Słowińskiego i Ojcowskiego. Identyfikację obu parków (a docelowo wszystkich parków) łączy:
 - wpisanie sygnetu w kwadrat,
 - bazowanie na dwóch kolorach,
 - logotyp oparty o krój Museo Slab,
 - typografia (krój Lato).

Wygląda to tak:




































Nie znam stopnia autonomii poszczególnych parków narodowych w Polsce ale sądzę, że warto zastanowić się nad wprowadzeniem podobnego systemu i wizualnym uporządkowaniem, bo na razie każdy z parków podejmuje działania w tej sferze na własną rękę a efekty są... hmm... niezadowalające.

Na potrzeby prezentacji wykorzystałem zdjęcia zamieszczone na stronach:
kolumber.pl
lumisfera.pl
naszapolska.eu
ustka.ug.gov.pl
garnek.pl
polska.pl
przktycznyprzewodnik.pl
jestemnaptak.pl
turystycznapolska.pl
ela22.flog.pl
globtroter.pl
pl.wikipedia.org
ojcowski-park-narodowy.blogspot.com
klubgaleriiusmiechu.pl
webshots.com




poniedziałek, 21 maja 2012

Jak to robią w Peru

Peru kojarzy nam się z lamami, Machu Picchu, kolorowymi poncho itp. Raczej nie z efektownymi kreacjami graficznymi. Tymczasem Peruwiańczycy wiedzą o co chodzi w tej branży i mają naprawdę fajne pomysły. Poniżej przykłady.


Genialna reklama Cuponium (to taki odpowiednik naszego Groupona):



Świetne ilustracje w serii reklam maści przeciwbólowej:






W ubiegłym roku zakończono również prace nad systemem identyfikacji wizualnej Peru. Aktualne logo tego kraju jest moim zdaniem jednym z najlepszych w swojej kategorii (tzn. branding miejsc). Pozbawione sztampowych elementów typu słoneczko, drzewko i rzeczka, a jednocześnie perfekcyjnie identyfikujące kraj. Co prawda za branding odpowiedzialna jest argentyńska filia agencji FutureBrand, ale Peruwiańczykom należą się i tak ukłony za akceptację projektu.